„Vai tas nav negodīgi?”
Kā atpazīt negodīgu komercpraksi?
Patērētājiem aktuāls jautājums, bez šaubām, ir: „Kā man konkrēti atpazīt negodīgu komercpraksi?"
- Melnais saraksts: prakses veidi, kas JEBKURĀ GADĪJUMĀ ir aizliegti
- Maldināšana ar nepareizu informāciju
- Maldināšana ar informācijas noklusēšanu
- Agresīvs mārketings
- Citi gadījumi
Melnais saraksts:
prakses veidi, kas JEBKURĀ GADĪJUMĀ ir aizliegti
Negodīgas komercprakses direktīva veiksmīgi vienkāršo atbildi uz šo jautājumu. Pirmkārt, direktīva pilnībā aizliedz dažus komercprakses veidus. Lai garantētu, ka tirgotājiem, mārketinga profesionāļiem un patērētājiem ir skaidrība par to, kas ir aizliegts, ir izveidots Melnais saraksts, kurā norādīts 31 negodīgas komercprakses veids. Šis saraksts ir piemērojams visās 27 Eiropas Savienības dalībvalstīs.
Lejupielādēt pilnu NKP brošūru(779 kB)
pdf formātā.
Kā noteikt, vai komercprakses veids ir likumīgs
Ja komercprakse nav principā aizliegta, to var novērtēt pēc konkrētiem juridiskiem kritērijiem. direktīvā ir sīki aprakstīti divu galveno negodīgas komercprakses veidu kategorijas: „maldinoša” un „agresīva” prakse. Šīm kategorijām pieder lielākā daļa prakses veidu, kurus uzskata par negodīgiem.
Vidusmēra patērētāja tests
Komercprakses godīgumu vai negodīgumu vērtē pēc „vidusmēra patērētāja” atskaites punkta. Vidusmēra patērētājs Eiropas Kopienu Tiesas interpretācijā ir „pietiekami labi informēts, gana vērīgs un piesardzīgs”, ņemot vērā sociālos, kulturālos un lingvistiskos aspektus.
Ja komercprakse ir vērsta uz konkrētu patērētāju grupu (piemēram, mazaizsargātu patērētāju kategorijām), atskaites punkts ir vidējais šādas grupas pārstāvis.