„Справедливо ли е“?
Как да се установи дали една търговска практика е нелоялна
Въпросът от най-голям интерес за потребителите безспорно е следният: „Как може да се разбере дали определена търговска практика е нелоялна“?
- Черният списък: практики, които ВИНАГИ са забранени
- Заблуждаване с невярна информация
- Заблуждаване чрез премълчаване на информация
- Агресивен маркетинг
- Други случаи
Черният списък:
практики, които ВИНАГИ са забранени
За щастие, Директивата за нелоялни търговски практики дава отговор на този въпрос. Първо, определени търговски практики са винаги забранени по реда на директивата. С цел да се гарантира, че търговците, специалистите по маркетинг и потребителите разбират какво е забранено е съставен черен списък, който включва 31 нелоялни практики. Във всички 28 държави-членки на Европейския съюз важи един и същи списък.
Изтеглете цялата брошура НТП(725 kB)
във формат .pdf.
Как да се установи дали една търговска практика е законосъобразна
Законосъобразността на дадена търговска практика, която не е напълно забранена, може да се установи чрез съпоставянето ѝ спрямо определени правни критерии. Двете основни категории нелоялни търговски практики - „заблуждаващи“ и „агресивни“ - са описани подробно в Директивата. По-голямата част от тези практики, които биха могли да бъдат счетени за нелоялни, попадат в обхвата на нейните разпоредби.
Тестът на средния потребител
Лоялността или нелоялността на една търговска практика впоследствие се оценява по сравнителния критерий за „средния потребител “. Средният потребител, съгласно тълкуванието на Европейския съд, е „сравнително добре информиран и сравнително наблюдателен и предпазлив “, като отчита обществените, културните и езиковите фактори. Ако една търговска практика е насочена към точно определена група потребители (като уязвимите категории потребители), тогава база за сравнение е средният потребител от тази група.