Uzyskanie pomocy
„Kto może mi pomóc, jeśli sądzę, że zostałem oszukany?”
Maria, mieszkanka Portugalii, odpowiedziała na reklamę, skierowaną do niej bezpośrednio za pomocą poczty, dotyczącą naturalnych kosmetyków, produkowanych na bazie roślin. W liście mowa była o tym, że stosując peeling z minerałami z Morza Martwego zaledwie przez dwa tygodnie, pozbędzie się całkowicie zmarszczek z twarzy. Francuska firma twierdziła, że jej tajemna formuła została przetestowana i zatwierdzona przez francuskie laboratorium, którego nazwa brzmiała bardzo poważnie. Maria zamówiła produkt. Jednakże po czterech tygodniach stosowania nadal miała równie dużo zmarszczek jak przedtem. Zdała sobie sprawę, że została oszukana. Sprawdziła w Internecie nazwę laboratorium i odkryła, że taki zakład nie istnieje. Próbowała dodzwonić się do firmy, by zażądać zwrotu pieniędzy, ale nikt nie podnosił słuchawki. Nie dostała też żadnej odpowiedzi na napisane e-maile.
Wreszcie sfrustrowana Maria zwróciła się o pomoc do Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK) w Portugalii. Portugalskie ECK skontaktowało się z francuskim biurem sieci ECK, które zdołało dotrzeć do przedsiębiorcy i zgłosiło tę praktykę francuskim władzom, zajmującym się ochroną konsumentów. Przedsiębiorca został ukarany grzywną i zmuszony do zaprzestania stosowania praktyk wprowadzających w błąd.
Rozstrzyganie sporów
Jeśli masz wrażenie, że padłeś ofiarą nieuczciwej praktyki handlowej, nie załamuj się! Istnieje kilka możliwości uzyskania porady lub pomocy.
Krok 1
Uzyskanie porady
Pierwszy krok polega na potwierdzeniu, że Twoja skarga jest prawomocna i że rzeczywiście padłeś ofiarą nieuczciwej praktyki handlowej. Najlepiej skontaktować się z jednym z krajowych stowarzyszeń ochrony konsumentów lub jednym z ośrodków sieci ECK, by uzyskać od nich poradę.
1. Krajowe stowarzyszenia konsumenckie w Twoim kraju zazwyczaj znają nieuczciwych przedsiębiorców, działających w Twoim regionie/państwie. Mogą udzielić ci porad, dotyczących problemów krajowych.
Lista krajowych organizacji konsumenckich dostępna jest tutaj
2. Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net)
Ta sieć ośrodków doradczych dla konsumentów pomaga w szczególności w rozwiązywaniu sporów międzynarodowych. Została utworzona w styczniu 2005 roku przez Komisję Europejską we współpracy z władzami krajowymi. Ośrodki zapewniają konsumentom informacje, porady i wsparcie przy składaniu skarg i rozstrzyganiu sporów.
Więcej informacji: Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net)
Krok 2
Złożenie skargi
3. Jeśli Twoje stowarzyszenie konsumenckie lub ośrodek doradczy sieci ECC-Net potwierdzi, że należy złożyć skargę, poniżej podajemy link do listy właściwych władz. Twój krajowy urząd do spraw ochrony konsumentów jest uprawniony do podejmowania decyzji na temat skarg oraz do wszczynania stosownych postępowań prawnych. Na podstawie prawodawstwa krajowego władze te lub sądy nakażą zaprzestanie stosowania nieuczciwych praktyk handlowych.
Więcej informacji:
http://ec.europa.eu/consumers/empowerment/cons_networks_pl.htm
(kliknij na flagę swojego państwa)
Przydatne linki:
- Strona internetowa Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net):
http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/index_pl.htm - Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net). Skorzystaj z interaktywnej mapy, by znaleźć najbliższy ośrodek doradczy:
http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/webcenters_pl.htm - Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich (ECC-Net). Pobierz listę wszystkich ośrodków doradczych w Europie:
http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/docs/ecc_network_centers.pdf - Informacje oraz lista krajowych i europejskich organizacji konsumenckich:
http://ec.europa.eu/consumers/empowerment/cons_networks_pl.htm - Inne problemy związane z przekazami handlowymi lub reklamami
http://www.easa-alliance.org/about_easa/en/easa_members.html