Pagalba
„Kas man galėtų padėti, jei manau, jog mane apgavo?“
Marija, gyvenanti Portugalijoje, atsakė į elektroninį laišką, kuris reklamavo natūralią, augaliniu pagrindu pagamintą kosmetiką. Laiške buvo tvirtinama, kad vos 2 savaites naudojant jų siūlomą Negyvosios jūros druskų šveitiklį nuo jos veido visiškai išnyks raukšlės. Prancūzų bendrovė teigė, kad jų slapta formulė buvo patikrinta ir patvirtinta oficialios Prancūzijos laboratorijos. Marija užsisakė šį produktą, bet jį panaudojusi keturias savaites, nepastebėjo jokių pasikeitimų - ant jos veido buvo tiek pat raukšlių, kiek ir anksčiau. Supratusi, kad buvo apgauta, Marija internete išsiaiškino, kad Prancūzijos laboratorija apskritai neegzistuoja. Norėdama sugražinti pinigus, ji bandė skambinti į bendrovę, tačiau niekas neatsiliepė, taip pat nesulaukė atsakymo į parašytus laiškus.
Galiausiai nusivylusi Marija kreipėsi pagalbos į Europos vartotojų centrą (EVC), esantį Portugalijoje. Portugalijos EVS veikia išvien su Prancūzijos EVC tinklo tarnyba, kuri iš karto gali eiti pas prekybininką, taip pat informuoti apie veiklą prancūzų pareigūnus, atsakingus už vartotojų teises. Prekybininkas buvo nubaustas ir įpareigotas nutraukti savo klaidinančią reklamą.
Ginčų sprendimas
Jeigu Jums atrodo, kad tapote nesąžiningos komercinės veiklos auka, nenusiminkite! Yra daug pasirinkimo būdų, kaip galite ieškoti patarimo ar pagalbos.
1 žingsnis
Ieškokite pagalbos
Pirmas žingsnis yra įsitikinti, ar skundas pagrįstas įstatymais ir ar Jūs tapote nesąžiningos komercinės veiklos auka. Geriausia būtų susisiekti su nacionaline vartotojų asociacija arba su vienu iš EVC centrų ir gauti jų patarimą.
1. Jūsų šalies nacionalinės vartotojų asociacijos dažniausiai turi informacijos apie Jūsų regione veikiančias sukčių bendroves. Todėl jos gali duoti patarimą dėl vietinių problemų.
Nacionalines vartotojų organizacijas rasite čia
2. Europos vartotojų centrų tinklas (ECC-Net)
Šis vartotojų centrų tinklas ypač padeda vartotojams, kai reikia spręsti tarptautinius ginčus. Europos Komisija kartu su nacionalinėmis valdžios institucijomis šį tinklą įkūrė 2005 m. sausio mėn. Šie centrai teikia informaciją, duoda patarimų, taip pat suteikia pagalbą vartotojams dėl skundų ir ginčų sprendimo.
Daugiau informacijos: Europos vartotojų centrų tinklas (ECC-Net)
2 žingsnis
Pateikite skundą
3. Jeigu vartotojų asociacija ar ECC-Net patarimų centras patvirtina, kad Jūs galite pateikti skundą, apačioje rasite nuorodą į kompetentingų institucijų sąrašą. Jūsų nacionalinės vartotojų apsaugos institucijos turi teisę spręsti skundus arba imtis reikiamų teisinių procedūrų. Remiantis Jūsų nacionaline teise, šios institucijos arba teismai gali įsakyti nutraukti nesąžiningą komercinę veiklą.
Daugiau informacijos: Nacionalinės vartotojų asociacijos
(spauskite ant savo šalies vėliavos)
Naudingos nuorodos:
- Europos vartotojų centrų tinklo (ECC-Net) pagrindinis puslapis:
http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/index_lt.htm - Europos vartotojų centrų tinklas (ECC-Net). Pasinaudokite interaktyviu žemėlapiu, padėsiančiu Jums rasti artimiausią pagalbos centrą:
http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/webcenters_lt.htm - Europos vartotojų centrų tinklas (ECC-Net). Atsisiųskite pilną pagalbos centrų Europoje sąrašą:
http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/docs/ecc_network_centers.pdf - Informacija ir nacionalinės bei Europos vartotojų organizacijų sąrašas:
http://ec.europa.eu/consumers/empowerment/cons_networks_lt.htm - Gal kilo kitų problemų dėl komercinės komunikacijos ar reklamos?
http://www.easa-alliance.org/about_easa/en/easa_members.html