Kako pronaći pomoć
"Tko mi može pomoći ako sumnjam u prevaru?"
Maria, koja živi u Portugalu, odgovorila je na izravno pismo koje oglašava prirodnu, biljnu kozmetiku. U pismu se tvrdi da dvotjedna primjena njihovog proizvoda Dead Sea Salt Rub (piling koji sadrži crnomorsku sol) može u potpunosti ukloniti bore s lica. Francuska je tvrtka tvrdila da je njihova tajna formula isprobana te da je formulu odobrio francuski laboratorij čije je ime zvučalo službeno. Maria je naručila proizvod, no nakon četverotjedne uporabe i dalje je imala bore kao prije. Shvativši prevaru, Maria je provjerila na internetu i otkrila da francuski laboratorij ne postoji. Pokušala je kontaktirati tvrtku i zatražiti povrat novca, no nitko nije odgovarao na telefon, a nije primala ni odgovore na e-mailove.
Ljutita, Maria je zatražila pomoć Europskog potrošačkog centra (ECC) u Portugalu. Portugalski EPC spojio se s francuskim uredom iz Mreže ECC-a koji je otišao ravno do trgovca i prijavio ovu praksu francuskom tijelu nadležnom za zaštitu potrošača. Trgovac je dobio novčanu kaznu te je bio primoren na obustavu zavaravajućih oglasa.
Rješavanje sporova
Ako smatrate da ste žrtva nepoštene trgovačke prakse, ne očajavajte! Mnogo je mogućnosti za traženje savjeta ili pomoći.
Korak 1
Potražite savjet
Prvi je korak potvrditi da je Vaša pritužba valjana prema zakonu te da ste žrtva nepoštene poslovne prakse. Najbolje što možete učiniti jest kontaktirati nacionalnu udrugu za zaštitu potrošača ili neko od savjetodavnih centara Mreže EPC-a za savjet.
1. Nacionalne udruge za zaštitu potrošača u Vašoj državi obično su svjesni aktivnih prevarantskih poduzeća na Vašem području/državi. Mogu Vas savjetovati o problemima unutarnje prirode.
Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača možete pronaći ovdje
2. Mreža Europskih potrošačkih centara (ECC-Net)
Ova mreža savjetodavnih potrošačkih centara pomaže potrošačima posebice u prekograničnim sporovima. Mrežu je 2005. godine pokrenula Europska komisija u suradnji s nacionalnim tijelima. Centri pružaju informacije, savjetuju i pomažu potrošače u pitanjima vezanima uz pritužbe i rješavanje sporova.
Dodatne informacije: Mreža europskih potrošačkih centara (ECC-Net)
Korak 2
Podnesite pritužbu
3. Ukoliko Vaša udruga za zaštitu potrošača ili savjetodavni centar iz Mreže ECC-a potvrdi da imate temelja za pritužbu, u nastavku pronađite popis nadležnih tijela. Vaša nacionalna tijela za zaštitu potrošača imaju pravo donijeti odluke o pritužbama ili započeti odgovarajuću pravnu proceduru. Na temelju nacionalnih zakona, ova tijela ili sudovi mogu narediti obustavu nepoštenih poslovnih praksi.
Dodatne informacije: Nacionalne udruge za zaštitu potrošača (kliknite na zastavu Vaše države)
Nekoliko korisnih poveznica:
Dodatne informacije: Mreža europskih potrošačkih centara (ECC-Net)
- Početna stranica Mreže Europskih potrošačkih centara (ECC-Net):
http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/index_en.htm - Mreža Europskih potrošačkih centara (ECC-Net): Koristite našu interaktivnu mapu kako biste pronašli savjetodavni centar u Vašoj blizini:
http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/webcenters_en.htm - Mreža Europskih potrošačkih centara (ECC-Net): Preuzmite popis svih savjetodavnih centara u Europi:
http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/docs/ecc_network_centers.pdf - Informacije i popis nacionalnih i europskih potrošačkih organizacija:
http://ec.europa.eu/consumers/empowerment/cons_networks_en.htm - Imate druge probleme u poslovnoj komunikaciji ili oglašavanju?
http://www.easa-alliance.org/about_easa/en/easa_members.html