Cesta

Úvod

Pomoc pro vás

„Kdo mi pomůže, když si myslím, že jsem byl podveden?“

Maria žijící v Portugalsku reagovala na běžný poštovní dopis, který inzeroval přírodní kosmetiku na rostlinném základě. V dopise stálo, že pokud bude po dobu pouhých dvou týdnů používat jejich omlazující prostředek se solí z Mrtvého moře, mohly by z jejího obličeje zcela zmizet vrásky. Francouzská společnost tvrdila, že jejich tajný recept byl testován a schválen oficiálně se tvářící francouzskou laboratoří. Maria si produkt objednala, ale po čtyřech týdnech používání měla stále tolik vrásek jako dříve. Došlo jí, že byla oklamána. Rozhodla se tedy ověřit si to na internetu a zjistila, že ona francouzská laboratoř vůbec neexistuje. Pokusila se zavolat do firmy, aby se domohla vrácení peněz, ale nikdo nebral telefon a nikdo ani neodpovídal na její e-maily.

Nakonec se Maria s pocitem marnosti obrátila na Evropské spotřebitelské centrum (ESC) v Portugalsku. Portugalské ESC se spojilo s francouzským úřadem ECC Net, kterému se podařilo dostat se přímo k obchodníkovi a který o této praktice podal oznámení francouzskému orgánu, jenž má na starost ochranu spotřebitele. Obchodník dostal pokutu a musel se svými klamavými reklamami přestat.

Řešení neshod

Máte-li pocit, že jste se stali obětí nekalé obchodní praktiky, nezoufejte! Existuje totiž řada možností, jak můžete získat radu nebo pomoc.

1. krok

Vyhledejte radu

Prvním krokem je potvrdit, že vaše stížnost je podle zákona oprávněná a že jste se stali obětí nekalé obchodní praktiky. Nejlepší cestou je obrátit se na spotřebitelské sdružení ve vaší zemi nebo na některé z poradenských center ECC-Net a získat od nich radu.

1. Vnitrostátní sdružení spotřebitelů ve vaší zemi obvykle vědí o ničemných obchodnících, kteří působí ve vaší oblasti/zemi. Mohou vám poskytnout rady týkající se vnitrostátních problémů.

Vnitrostátní spotřebitelské organizace najdete zde

2. Síť Evropských spotřebitelských center (ECC-Net)

Tato síť spotřebitelských poradenských center pomáhá spotřebitelům výslovně s přeshraničními spory. Byla zřízena Evropskou komisí ve spolupráci s vnitrostátními úřady v lednu 2005. Centra poskytují spotřebitelům informace, rady a pomoc s jejich stížnostmi a řešením sporů.

Další informace: Síť Evropských spotřebitelských center (ECC-Net)

2. krok

Podejte stížnost

3. Jestliže vaše spotřebitelská asociace nebo poradenské centrum ECC-Net potvrdí, že je případné podat stížnost, pak se podívejte do odkazu uvedeného dále, kde je seznam kompetentních orgánů. Vnitrostátní orgány na ochranu spotřebitele jsou oprávněny rozhodovat o stížnostech nebo iniciovat příslušné soudní řízení. Tyto orgány nebo soudy mohou na základě zákonů dané země nařídit ukončení nekalých obchodních praktik.

Další informace: Vnitrostátní sdružení spotřebitelů
 (klepněte na vlajku vaší země)

Některé užitečné odkazy: