Навигационна пътека

Начало

Помощ

„Кой може да ми помогне, ако смятам, че съм бил(а) подведен(а)“?

Мария от Португалия реши да пробва естествен козметичен продукт на растителна основа, за който получи директна реклама по пощата. В писмото се твърдеше, че при използване на ексфолианта на фирмата, съдържащ соли от Мъртво море, бръчките по лицето напълно изчезват само за две седмици. Френската компания твърдеше, че тяхната тайна формула е била изпитана и одобрена от официална, като звучене, френска лаборатория. Мария поръча продукта, но след като го използва в продължение на четири седмици, все още имаше толкова бръчки, колкото и преди. След като разбра, че е била подведена, тя провери в интернет и откри, че такава френска лаборатория изобщо не съществува. Опита се да се свърже с компанията и да си поиска обратно парите, но никой не вдигаше телефона и никой не отговаряше на електронните й писма.

Най-накрая, разочарована, тя се обърна за помощ към Европейския потребителски център (ЕПЦ) в Португалия. Центърът в Португалия се свърза с офиса на Мрежата на европейски потребителски центрове във Франция, който бе в състояние да установи директен контакт с търговеца и да докладва за неговата практика на органа за защита на потребителите във Франция. На търговеца бе наложена глоба и задължението да прекрати използването на заблуждаващи реклами.

Разрешаване на спорове

Ако смятате, че сте станали жертва на нелоялна търговска практика, не се отчайвайте! Съществуват редица възможности за консултация или помощ, от които можете да се възползвате.

Етап 1

Потърсете съвет

В началото е нужно да се установи законосъобразността на вашата жалба, както и дали сте станали жертва на нелоялна търговска практика. Най-добре е да се свържете за съвет с националната асоциация на потребителите или с някой от консултативните центрове на Мрежата от европейски потребителски центрове.

1. Националните асоциации на потребителите във вашата страна по принцип разполагат с информация относно нелоялните търговци на територията на вашата област/държава. Там можете да получите съвет за вашите проблеми на местно равнище.

Списък с националните потребителски организации можете да откриете тук

2. Мрежа от европейски потребителски центрове (ECC-Net)

Тази мрежа от консултативни центрове подпомага потребителите, особено при разрешаване на трансгранични спорове. Тя е създадена през м. януари 2005 г. от Европейската комисия в сътрудничество с националните органи. Центровете предоставят информация и консултации, както и съдействие на потребителите при подаването на жалби и разрешаване на спорове.

За допълнителна информация, виж: Мрежа от европейски потребителски центрове (ECC-Net)

Етап 2:

Подайте жалба

Ако асоциацията на потребителите или консултативният център на ECC-Net потвърди уместността на жалбата, по-долу можете да откриете връзка към списъка с компетентни органи. Националните органи за защита на потребителите имат правото да вземат становища по жалби или да започнат съответната съдебна процедура. Съгласно националното законодателство, тези органи или съдилищата могат да се разпоредят нелоялните търговски практики да бъдат прекратени.

За допълнителна информация, виж:
Национални асоциации на потребителите
 (кликнете върху знамето на вашата страна)

Някои полезни връзки: