Juodasis sąrašas: draudžiama komercinė veikla
Tam tikra komercinė veikla pagal šią direktyvą yra VISIŠKAI draudžiama visoje Europoje. Kitaip sakant, komercinė veikla, kuri visomis aplinkybėmis. laikoma nesąžininga, yra draudžiama.
Jokiu konkrečių atvejų pagal kitas direktyvos nuostatas vertinti nereikia. Siekiant užtikrinti, kad visi prekybininkai, prekybos specialistai ir vartotojai aiškiai žinotų, kas yra draudžiama, buvo parengtas 31 nesąžiningos veiklos rūšių Juodasis sąrašas.
Emocinis spaudimas
Aiškus vartotojo informavimas, kad jam neperkant produkto ar paslaugos prekybininko darbui ar pragyvenimo šaltiniui iškils pavojus.
Produktų, kurių negalima legaliai parduoti, reklamavimas
Pareiškimas ar įspūdžio sudarymas, kad produktas gali būti legaliai parduotas, kai to nėra.
Melagingi tvirtinimai, kad turimas patikimumo ženklas ir kodeksas
- Prekybininkas, tvirtinantis, kad yra pasirašęs elgesio kodeksą, kai to nėra.
- Prekybininkas, nurodantis patikimumo ženklą, kokybės ženklą ar lygiavertį ženklą, jei jis/ji neturi leidimo naudoti šių ženklų.
Prekybininkai, viliojantys įsigyti vieną produktą, o po to imantys siūlyti kitą produktą
Prekybininkai, panaudojantys vieną produktą ar pasiūlymą, kad priviliotų klientus pirkti, bet po to imantys siūlyti kitą produktą. Prekybininkai, kurie šiame kontekste:
a) atsisako parodyti vartotojams reklamuotą daiktą;
b) atsisako priimti to daikto užsakymą ar pristatyti ji per deramą laiką; ar
c) rodo brokuotą to daikto pavyzdį.
Tiesioginiai raginimai vaikams: „Eik ir nusipirk knygą!“
„Vaikams skirto tiesioginio raginimo pirkti arba įtikinti tėvus ar kitus suaugusiuosius nupirkti jiems reklamuojamus produktus įtraukimas į reklamą.“
Garantinis aptarnavimas: „Garantijos visoje Europoje“
Apgaulingo įspūdžio, kad prekei bus suteikiamas garantinis aptarnavimas kitoje valstybėje narėje nei buvo parduota ta prekė, sukūrimas.
Profesionalus prekybininkas, užsimaskavęs vartotoju
Apgaulingas tvirtinimas arba įspūdžio, kad prekiautojas veikia ne savo prekybos ar verslo įmonės arba su savo amatu ar profesija susijusiais tikslais, sukūrimas arba apgaulingas prisistatymas.
Apgaulinga reklama: „Nuomos pabaiga! Visos prekes turi būti parduotos!“
„Tvirtinimas, kad prekybininkas rengiasi nutraukti prekybą arba perkelti patalpas, kai jis to nedaro.“
Reklama redakcinėje skiltyje: „mišrūs / šališki pranešimai“
„Vartotojų atsiliepimo stiliaus“ reklamos naudojimas žiniasklaidoje, kai prekybininkas sumokėjo už reklamą, bet tai nėra aiškiai nurodyta.
Garantinis aptarnavimas ne ta pačia kalba: reklama lietuviškai, garantinis aptarnavimas angliškai
Prekybininkas, įsipareigojantis teikti garantinį aptarnavimą, tačiau tik atlikus sandorį pranešantis vartotojams, kad jis bus teikiamas kita kalba nei ta, kuria jie iki šiol bendravo.
Apgaulingas „ribotų pasiūlymų“ naudojimas: „specialus pasiūlymas“, tik šiandien!
Apgaulingas pareiškimas, kad gaminį bus galima įsigyti tik per labai ribotą laikotarpį arba kad jį bus galima įsigyti pagal tam tikras sąlygas tik per labai ribotą laikotarpį, siekiant priversti pirkėją nedelsiant priimti sprendimą. Tai atimta iš vartotojų galimybę priimti informacija paremtą sprendimą ar tam nesuteikia užtektinai laiko.
Dovanų gavimas
Apgaulingo įspūdžio sukūrimas, kad vartotojas jau gavo, gaus arba atlikęs tam tikrą veiksmą gaus dovanų arba kitokios lygiavertės naudos, kai iš tiesų nėra jokios dovanos arba kitokios lygiavertės naudos. Taip pat, kai vartotojas gali reikalauti dovanų ar kitokios lygiavertės naudos tik sumokėjęs pinigų arba patyręs išlaidų.
Neužsakytų prekių ar daiktų pardavinėjimas
Reikalavimas sumokėti už produktus, kurių vartotojas neužsakė.
Atkaklus ir nepageidaujamas siūlymas: „Trečiuoju telefono skambučiu galbūt sutarsime dėl sutarties...“
Atkaklus ir nepageidaujamas raginimas telefonu, faksu, elektroniniu paštu ar kitomis nuotolinio ryšio priemonėmis, siekiant reklamuoti produktą ar paslaugą.
Apgaulingas įspūdžio kūrimas arba nemokami pasiūlymai: „Nemokami akiniai nuo saulės“ arba „Nemokami skambučių tonai jūsų mobiliajam telefonui“.
Tai toks produkto apibūdinimas, kaip "dykai", "veltui", "nemokamas" ar panašiai, jei vartotojas turi mokėti už kažką kitką, išskyrus neišvengiamas išlaidas, kylančias dėl atsakymo į komercinę veiklą ir dėl prekės paėmimo ar mokėjimo už jos pristatymą.
Apgaulingi tvirtinimai apie laimėjimą: kaip laimėti loterijoje
Tvirtinimas, kad produktai gali palengvinti pasiekti pergalę atsitiktinumo principu grindžiamuose žaidimuose.
Piramidės pobūdžio schemos
Vartotojų viliojimas prisijungti, pažadant kompensaciją.
Jauko naudojimas, siekiant apgauti vartotoją
Produkto, panašaus į žinomos firminės rūšies produktą, reklamavimas siekiant suklaidinti vartotojus, kad šie patikėtų, jog produktas yra to gamintojo pagamintas, nors taip nėra.
Prizai: „Sveikiname! Laimėjote prizą!“
Prekybininkas, teigiantis, jog siūlo konkursą ar prizą, bet nesuteikia apibūdintų prizų ar tinkamo ekvivalento.
Apgaulinga informacija apie rinką
Prekybininkai, naudojantys iš esmės netikslią informaciją apie rinkos sąlygas ar apie galimybę surasti produktą ir siekiantys apgaulingai paskatinti vartotoją įsigyti produktą, nors iš tiesų šį produktą vartotojas gali įsigyti už geresnę kainą arba palankesnėmis sąlygomis.
Apgaulingi tvirtinimai dėl gebėjimo gydyti: „Trickium 24 išgydo ligą“
Apgaulingas tvirtinimas, kad produktas gali gydyti ligas, funkcinius sutrikimus ar išsigimimą.
Klaidinančios užsakymų formos
Sąskaitos ar panašaus dokumento, kuriuo prašoma mokėjimo, įtraukimas į reklamos medžiagą, sukeliantis vartotojui įspūdį, kad jis jau užsakė parduodamą produktą, kai jis to nepadarė.
Klaidinančio vartotojo teisių įspūdžio kūrimas: „specialiai jums”
Pagal ES teisę visiems vartotojams suteikiamų teisių pateikimas kaip kažko naujo ar besiskiriančio nuo įprastų prekybininko pasiūlymų.
Rinkodara, kurioje siekiama pasinaudoti vartotojų baime dėl savo saugumo
Iš esmės netikslus tvirtinimas dėl pavojaus vartotojo ar jo šeimos asmeniniam saugumui pobūdžio ir masto, jei vartotojas neperka produkto.
Reklama jaukas
- Klientų viliojimas patrauklia ypatingų kainų reklama, kai prekybininkas žino, kad negali pasiūlyti tokių produktų arba turi tik kelis likusius produktus už tokią kainą.
Reikalavimai dėl draudimo: niekas nekelia telefono
Reikalavimas, kad vartotojas, ketinantis pateikti reikalavimą remdamasis draudimo sutartimi, pateiktų dokumentus, kurie negali būti pagrįstai laikomi svarbiais nustatant reikalavimo pagrįstumą, arba nuolatinis vengimas atsakyti į korespondenciją, siekiant įtikinti vartotoją nesinaudoti savo sutartinėmis teisėmis.
Agresyvi prekyba už namų slenksčio: „Taip, aš išeisiu tada, kai dokumentai bus sutvarkyti“
Asmeninis lankymasis vartotojo namuose, nepaisant vartotojo reikalavimo išeiti ar negrįžti.
Prekyba darant spaudimą: „taip, galite palikti pastatą tada, kai dokumentai bus sutvarkyti“
Įspūdžio sudarymas, kad vartotojas negali palikti patalpų, kol sutartis nebus sudaryta.