Crna lista: zabranjene poslovne prakse
Određene su poslovne prakse diljem Europe UVIJEK zabranjene temeljem Direktive o nepoštenim poslovnim praksama. Drugim riječima, poslovne se prakse smatraju nepoštenima u svim okolnostima. Nije potrebna procjena svakog zasebnog slučaja temeljem drugih odredbi Direktive.
Kako bi marketinškim stručnjacima i potrošačima bilo jasno što je zabranjeno, sastavljena je Crna lista koja sadrži 31 nepoštenu praksu.
Emocionalni pritisak
Eksplicitno davanje informacija potrošaču da ako ne kupi proizvod ili uslugu posao trgovca ili njegov život biti će u opasnosti.
Oglašavanje proizvoda koji se ne mogu zakonito prodati
Tvrditi ili stvarati utisak da se proizvod može zakonito prodati, a ne može.
Netočno tvrditi da postoje znakovi i oznake pouzdanosti
- Trgovac tvrdi da je potpisnik kodeksa ponašanja, a nije.
- Trgovac prikazuje znak pouzdanosti, znak kvalitete ili slično, a nije ovlašten za upotrebu znakova pouzdanosti.
Trgovci koji namame jednim proizvodom pa se nakon toga prebace na promidžbu drugog proizvoda.
Trgovci koji koriste jedan proizvod kako bi namamili potrošača na razmatranje kupovine, ali se tada prebace na promicanje drugog proizvoda. Trgovci koji u takvom kontekstu:
a) odbijaju pokazati potrošačima predmet iz oglasa;
b) odbijaju primiti narudžbe za taj proizvod ili ga dostaviti u razumnom vremenskom periodu; ili
c) pokazuju oštećeni primjer tog proizvoda s namjerom promidžbe drugog proizvoda.
Izravno uvjeravati djecu: "Kupi knjigu!"
Kao dijelom oglasa izravno uvjeravati djecu da kupe proizvode iz oglasa ili da nagovore roditelje ili općenito starije na kupovinu proizvoda.
Postprodajne usluge: "Jamstva diljem Europe"
Stvaranje krivog utiska da je postprodajna usluga vezana uz proizvod dostupna u državi članici drugoj od one gdje je proizvod prodan.
Profesionalni trgovac maskiran u potrošača
Neistinito tvrditi ili stvarati utisak da trgovac ne djeluje za svrhe vezane uz njegovu trgovinu, posao, obrt ili profesiju, ili se krivo predstavlja kao potrošač.
Prevarantsko oglašavanje: Primjerice, "Prekid najma! Rasprodaja do isteka zaliha!"
Tvrditi da će trgovac prestati poslovati ili se preseliti, a neće.
Advertorijali: "Izmiješane / pristrane poruke"
Korištenje u medijima stila oglašavanja koje koristi svjedočanstva za promicanje proizvoda, ali gdje je trgovac platio promidžbu, a ovo nije jasno naznačeno.
Postprodajna usluga na drugom jeziku: e.g. marketing na engleskom, a postprodajne usluge na švedskom jeziku
Trgovac koji pruža postprodajnu uslugu, ali koji tek nakon kupovine kaže potrošaču da će postprodajna usluga biti na nekom drugom jeziku od onog na kojem je do tada bila komunikacija.
Neistinita uporaba izraza "Ograničena ponuda": "Samo danas, posebna ponuda!"
Neistinito tvrditi da je proizvod dostupan u izrazito ograničenom vremenskom periodu, ili da će po posebnim uvjetima biti dostupan samo u izrazito ograničenom vremenskom periodu kako bi trgovac prisilio na trenutnu odluku. Potrošači ovako nemaju dovoljno prilike ili vremena za donošenje informirane odluke.
Neistinito osvajanje nagrade
Stvaranje krivog utiska da je potrošač već osvojio, da će osvojiti, ili će, ako nešto napravi, osvojiti nagradu ili nešto slično, a zapravo nema nagrade ni ičeg sličnog. Također, kada su sve radnje vezane uz traženje nagrade ili sličnog podložne plaćanju novčanog iznosa od strane potrošača ili stvaraju trošak.
Ustrajna i neželjena prodaja: "Uz treći telefonski poziv možda ćemo dogovoriti ugovor..."
Ustrajno i neželjeno traženje zahtjeva putem telefona, faksa, e-mailova ili drugih kanala na daljinu kako bi promicali proizvod ili uslugu.
Stvaranje krivog utiska o besplatnim ponudama: "Besplatne sunčane naočale" ili "Besplatni zvukovi na Vašem gsm-u"
Opisivanje proizvoda kao "gratis", "besplatnog", "bez naknade" ili slično ako potrošač treba platiti bilo što drugo osim neizbježne cijene reagiranja na poslovnu praksu te preuzimanja ili plaćanja dostave za taj predmet.
Neistinite tvrdnje o pobjedi: Kako dobiti na lotu
Tvrditi da proizvodi mogu pomoći osvojiti igre na sreću.
Piramidalne sheme
Namamljivanje potrošača da dovode druge potrošače uz obećanje o kompenzaciji.
Korištenje mamca za prevaru potrošača
Promicanje proizvoda sličnog poznatoj marki, na taj način zavaravajući potrošača da je taj proizvod napravio isti proizvođač, a nije.
Nagrade: "Čestitamo! Osvojili ste nagradu"
Trgovac tvrdi da će provesti nagradni natječaj ili nudi nagradu, a da nije dodijelio navedene nagrade ili sličan oblik nagrađivanja.
Krive informacije o tržištu
Trgovci iznose netočne informacije o proizvodu ili gdje je proizvod moguće pronaći kako bi potrošače namamili na kupovinu - a zapravo potrošač može proizvod dobiti na drugom mjestu po boljoj cijeni i boljim uvjetima.
Neistinite tvrdnje o ljekovitim svojstvima: "Težinu gubite s Trickiumom 24"
Neistinito tvrditi da proizvod može izliječiti bolest, disfunkciju ili malformacije.
Zavaravajući obrasci za narudžbu:
Marketinški materijal sadrži račun ili slični dokument kojim se traži plaćanje, zbog čega potrošač ima dojam da je već naručio tržišni proizvod, a nije.
Zavaravajući utisci o pravima potrošača: "Posebno za Vas"
Predstavljanje prava koja su već zajamčena temeljem prava EU-a svakom potrošaču svugdje kao nešto novo i drugačije, a što nudi ta trgovina.
Marketing koji igra na kartu strahova potrošača vezanih uz sigurnost:
Pretjerano igranje na kartu straha od ugrožene sigurnosti "Materijalno netočno tvrdeći o prirodi i opsegu rizika na osobnu sigurnost potrošača ili njegove obitelji ako potrošač ne kupi proizvod.
Prevarantsko oglašavanje
- Namamiti potrošače privlačnim oglašavanjem oko posebnih cijena kada potrošač sumnja da zapravo ne može ponuditi te proizvode ili ih ima tek nekoliko na zalihi po toj cijeni.
Zahtjev za isplatu osiguranja: nitko ne diže slušalicu
Tražiti od potrošača koji želi tražiti isplatu osiguranja temeljem police osiguranja da donese dokumentaciju koja se inače ne smatra relevantnom za valjanost zahtjeva, ili sustavno neodgovarati na upite, a sve u svrhe odgovaranja potrošača na iskorištavanje njegovih ugovornih prava.
Agresivna prodaja na vratima: "Da, otići ću kada završite papirologiju"
Osobno posjećivati potrošače u njihovim domovima, ignoriranje molbi potrošača da odu ili da se ne vraćaju.
Prodaja uz pritisak: "Da, možete otići kada završite papirologiju"
Stvaranje utiska da potrošač ne može otići do zaključivanja ugovora.