Черният списък забранени търговски практики
По реда на директивата определени търговски практики са ВИНАГИ забранени на територията на Европейския съюз. С други думи, тези търговски практики се считат за нелоялни при всички обстоятелства. Не е необходима преценка за конкретния случай спрямо други разпоредби на директивата.
С цел да се гарантира, че търговците, специалистите по маркетинг и потребителите разбират какво е забранено, е съставен черен списък, който включва 31 нелоялни практики.
Емоционален натиск
Изрично уведомяване на потребителя, че ако не закупи стоката или услугата, работата или средствата за съществуване на търговеца ще бъдат поставени под заплаха.
Рекламиране на стоки, продажбата на които не е позволена от закона
Твърдение или създаване на впечатление, че продажбата на дадена стока е позволена от закона, когато това не е вярно.
Знак за доверие и кодове
- Твърдение от страна на търговец, че се е присъединил към кодекс за поведение, когато това не е вярно.
- Поставянето на знак за доверие, знак за качество или равностойна маркировка от страна на търговец, когато не е получено разрешението за това.
Търговци, които примамват с един продукт и впоследствие го подменят с друг продукт с цел насърчаване на продажбите
Търговци, които използват един продукт или отправят предложение към потребителя с цел примамване да извърши покупка, но впоследствие го подменят с цел насърчаване на продажбите на различен продукт. Търговци, които в този контекст:
а) отказват да предоставят на потребителя изделието, което е било обект на рекламата;
б) отказват да приемат поръчки за него или отказват то да бъде доставено в разумен срок; или
в) предлагат дефектен образец на изделието
Директно насърчаване на децата: „Купи книгата!“
“Включване в реклама на директно насърчаване на деца да закупят рекламираните продукти или убеждаване на техните родители или други възрастни да закупят рекламираните продукти за тях.“
Следпродажбено обслужване: „Сервизно обслужване на територията на Европа“
Създаване на погрешно впечатление, че е осигурено следпродажбено обслужване на даден продукт в друга държава-членка на ЕС, различна от тази, в която се продава стоката.
Професионален търговец, който се представя за потребител
Изказване на неверни твърдения, създаване на впечатление, че търговецът не действа в рамките на своята търговска дейност, работа, занаят или професия или невярно представяне на търговеца като потребител.
Измамна реклама - напр. „Изтичане срока на договора за наем! Ликвидация на всички стоки“!
„Твърдение, че търговецът има намерение да прекрати търговската си дейност или да се премести в друг търговски обект, когато това не е така“.
Платени публикации: „Смесени / предубедени послания“
Използването на реклама в „свидетелски стил“ в медиите за насърчаване на продажбите на продукт, без да е посочено изрично, че търговецът е платил за промоцията.
Следпродажбено обслужване на различен език: напр. маркетинг на английски, следпродажбено обслужване на шведски език
Поемане на ангажимент от страна на търговец за предоставяне на следпродажбено обслужване, който казва на потребителя едва след като той се е задължил да сключи договор, че то ще е на език, различен от езика, на който те са комуникирали досега.
Фалшиво използване на „ограничени оферти“: „Специална оферта, само днес“!
Погрешно твърдение, че даден продукт ще бъде пуснат на пазара само за много ограничен период от време или че ще бъде в наличност на пазара при определени условия само за много ограничен период от време, с цел да се принуди вземането на незабавно решение. Това лишава потребителите от достатъчна възможност или срок, за да изберат стоката, след като са се запознали с нея.
Спечелване на фалшива награда
Създаване на погрешното впечатление, че потребителят вече е спечелил, ще спечели или като извършва дадено действие, ще спечели награда или друга равностойна облага, когато всъщност не съществува такава награда или облага. Също така, извършването на действие, свързано с искане за получаване на наградата или на друга равностойна облага, което е обвързано със задължение на потребителя да заплати парична сума или да поеме някакъв разход.
Изпращане на непоръчани стоки по домовете
Настояване за плащане на стоки, които не са поръчани от потребителя.
Настойчиви и нежелани продажби: „При третия разговор по телефона може би ще сключим договора…“
Извършване на настойчиво и нежелано увещаване по телефон, факс, електронна поща или друго средство за дистанционна комуникация за насърчаването на продажбите на продукт или услуга.
Създаване на погрешно впечатление за безплатни оферти: „Безплатни слънчеви очила“ или „Безплатни мелодии за вашия GSM“
Невярно представяне, че дадена стока се предоставя „безплатно“, „безвъзмездно“, „без допълнителни такси“ или с други подобни названия, когато потребителят трябва да заплати някаква сума освен неизбежните за него/нея разходи, за да отговори на търговската практика, да получи стоката или да заплати разходите по нейната доставка.
Неверни твърдения за печалба: Как да спечелим от лотарията
Твърдение за дадена стока, че е в състояние да увеличи шансовете за печалба при игри на късмета.
Пирамидални схеми
Примамване на потребителите да примамват други потребители с обещанието за възнаграждение.
Използване на уловки за въвеждане на потребителя в заблуждение
Насърчаване продажбата на продукт, който наподобява известна марка, за въвеждане на потребителя в заблуждение, че той е произведен от същия този производител, когато това не е вярно.
Награди: „Честито! Вие спечелихте награда“
Твърдение от страна на търговец, че е организиран конкурс или че е спечелена награда, без по-късно да се предоставят посочените награди или разумен техен еквивалент.
Невярна информация за пазара
Търговци, които използват съществено неточна информация за продукт или мястото, където той може да бъде намерен, с цел да се примами потребителя да закупи стоката - когато в действителност потребителят може да намери продукта на друго място на по-добра цена или при по-добри условия.
Погрешни твърдения относно лечебни свойства: „С Trickium 24 топите излишните мазнини“
Изказване на неверни твърдения, че даден продукт може да лекува заболявания, нарушени функции на човешкия организъм или вродени дефекти.
Подвеждащи формуляри за поръчка
Прибавяне към рекламния материал на фактура или друг подобен документ, изискващ плащане, който създава впечатление у потребителя, че вече е поръчал продаваната стока, когато това не е вярно.
Погрешно впечатление за правата на потребителите: „Специално за вас“
Представяне на права, който вече са гарантирани по европейското право на всеки потребител на всяко място, като нещо ново или различно, което търговецът предлага.
Маркетинг, който се възползва от страховете за сигурността на потребителите:
Неоправдано възползване от страховете, свързани с рисковете за безопасността „Изказване на твърдения, които съдържат съществени неточности относно естеството и степента на риска за личната сигурност на потребителя или неговото семейство, ако потребителят не закупи стоката“.
Подвеждаща реклама
- Примамване на потребителите с атрактивна реклама за специални цени, когато търговецът знае, че не е в състояние да предложи тези продукти или че разполага само с ограничени количества в наличност на тази цена.
Застрахователни искове: никой не вдига телефона
Изискване от потребител, който претендира изплащане по застрахователна полица, да представи документи, които не биха могли разумно да се считат за уместни за валидността на иска, или систематична липса на отговори на кореспонденцията, с цел да бъде разубеден да упражни правата си по договор.
Агресивни продажби с посещение на търговеца в дома на потребителя: „Да, тръгвам си, след като приключим с документите“
Извършване на частни посещения в дома на потребителя, пренебрегвайки молбата на потребителя търговецът да напусне помещението или да не се връща отново.
Продажби под натиск: „Да, можете да си тръгнете, след като приключим с документите“
Оставяне на впечатление у потребителя, че той не може да напусне помещението, докато не се сключи договор.